Doporučujeme

Zahradní technika a nářadí LEVNĚ. Fukar na listí a vysavač vám usnadní práci v zahradě, či na dvorku.

 

Péče o zahradu

Zakládáme zahradu: Jak sen o zeleném ráji proměnit ve skutečnost?

Jak začít, pokud před sebou máte volnou, nepopsanou plochu? Možností je tolik… Budoucí zahradou je dobré dlouze procházet, zdržovat se na nejrůznějších místech a dobře si rozmyslet její celkovou koncepci: kde bude místo pro posezení, případně pergola, jezírko, kde trávník a kde okrasná výsadba, kde pískoviště pro děti a kde zeleninová zahrádka… Poté si zaneste hranice zahrady, dům a další rámcové prvky na čtverečkovaný papír, na kterém si vytvoříte měřítko podle potřeby (jeden čtvereček může odpovídat skutečnému metru čtverečnímu a podobně). Na plánku si pak můžete detailně doplnit každý strom, keř i bylinu budoucí výsadby. Když vezmete v úvahu budoucí výšku a šířku dané rostliny, snadno si naplánujete výsadbu včetně potřebného počtu sazenic. Nad plánem by se měla sejít celá rodina, neboť zahrada musí plnit přání všech. A kromě estetického hlediska je samozřejmě třeba vzít úvahu i praktické, budoucí náročnost péče o zahradu a podobně.

Detail DISKUTOVAT (0 příspěvků)

Zavlažovací systémy

Zalévání neboli zavlažování pomocí automatického zavlažovacího systému umožňuje využít vodu tam, kde je opravdu potřeba, a navíc ve vhodnou chvíli. Takové zařízení sice něco stojí, ale na druhou stranu výrazně šetří čas, starosti a snižuje i o 30 až 50 % spotřebu stále dražší vody. Můžete také zahradu opustit i v horkém a často suchém srpnu a odjet na dovolenou. Automatika bude o rostliny pečovat za vás. Existuje mnoho druhů systémů v různých cenových relacích. Každý se hodí jinam a pro jiného uživatele, proto vybírejte důkladně – přinášíme vám stručný přehled a srovnání.

Detail DISKUTOVAT (0 příspěvků)

Pěstování ve skleníku: vhodná půda a hnojení

Správná konzistence a typ pěstební půdy ovlivňují slizeň. Rostliny pěstované ve skleníku se neobejdou ani bez pravidelného přihnojování, pokud mají přinést bohatou úrodu. Jak připravit půdu ve skleníku na začátku sezóny? Pro skleníkové pěstování volíme nejlépe středně těžkou, hlinitou půdu. Ta je z hlediska vlastností nejlepší. Dobře na sebe váže živiny a nevysychá tak rychle jako lehká písčitá půda. Ovšem ani těžká, jílovitá půda se do skleníků nehodí. Není totiž porézní, těžko se zpracovává, ale hlavně na sebe váže velké množství vody, čímž podporuje rychlé napadání rostlin houbovými chorobami.

Detail DISKUTOVAT (0 příspěvků)

Řez ovocných stromů

Aby byly zdravé a po dlouhá léta bohatě plodily, vyžadují ovocné stromy pravidelný řez. Důležité je však vhodné načasování i provedení. Jak správně postupovat? Vytvořit a udržovat optimální tvar koruny je při pěstování ovocných dřevin velmi důležité. Ovšem řez vyvolává mnoho otázek a řada začínajících pěstitelů si neví rady, jak a kdy prořezávat. Je pravda, že každý druh stromu vyžaduje trochu jiný přístup a případně i načasování. Ovšem při dodržování celkem jednoduchých zásad a postupu dle nákresů by se měl úspěchu dočkat každý, byť méně zkušený pěstitel.

Detail DISKUTOVAT (0 příspěvků)

Vše o jablku: pěstování, sklizeň, uskladnění, moštování, sušení...

Jablko – chutné, lehké ovoce, které je navíc neobyčejně zdravé. Konzumace jednoho jablka denně vás může ochránit před mnoha neduhy, jak praví stará lidová moudrost. Je výtečné syrové, jako mošt, sušené i v teplé kuchyni. Plodné jabloně se opravdu vyplatí pěstovat, navíc zahradě bez nich jako by něco chybělo… Podzim s jabloněmi je totiž radostný, šťavnatý a voňavý.

Detail DISKUTOVAT (0 příspěvků)

Výtečná šípková omáčka, sladký sirup a zdravý čaj

Červené šípky jsou plné zdraví i jedinečné chuti. Kromě posilujícího čaje si z nich můžete připravit sladký léčivý sirup a také labužnickou omáčku. Pokud k ní nebude divočák, nevadí. Stačí i plátek hovězího. Nasbírat šípky planých růží dá sice více práce, jsme pak poškrábaní, ale když nám přijdou na pomoc děti nebo vnoučata, je košík brzy plný. Snadnější je sklizeň velkých šípků růže svraskalé. Šípky sbíráme raději pěkně tuhé a vyzrálé, i když ty měkké jsou nejsladší.

Detail DISKUTOVAT (0 příspěvků)

Vypěstujte si žampiony

Žampiony jsou bohaté na bílkoviny i vitaminy, mají vysoký obsah draslíku a cenných, biologicky aktivních látek. Mají velmi příznivý vliv na organismus, pomáhají dokonce při alergii. (V tom případě je ideální konzumovat syrové žampiony i se slupkou – mladé a čerstvé jsou i v tomto stavu výtečné, například do salátů.) Žampiony také představují vhodnou součást redukčních diet, protože jsou chudé na energii. Výtečné jsou nejen bílé, ale i aromatické hnědé žampiony, které chutí připomínají suchohřiby.

Detail DISKUTOVAT (0 příspěvků)

Vytvořilo Anawe
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte s podmínkami používání souborů cookie. Zobrazit více informací.
Rozumím
x